hijyen

warning: Creating default object from empty value in /home/temiz/domains/temizsayfa.com/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Plastik ürünlerdeki kimyasallar astıma yol açıyor

Anneleri, birçok plastik üründe yaygın olarak bulunan ve yıllardır sağlık üzerindeki etkileri tartışılan Bisfenol A (BPA) isimli kimyasala maruz kalan yavru farelerde alerjik astım geliştiği görüldü.

Amerikan Alerji, Astım ve İmmunoloji Akademisi'nin yıllık toplantısında kamuoyuna duyurulan bulgulara göre, kimyasala maruz kalan laboratuar hayvanlarında problemler meydana geldiği görüldü. En yeni çalışmalar fareler üzerinde yapılmasına rağmen, birçok uzman bulguların insanlar için de kaygılandırıcı olduğuna inanıyor.

Araştırmacılar, hamilelikten önce, hamilelik sırasında ve sonrasında dişi farelerin içme suyuna mililitre başına 0.1, 1 ya da 10 mikrogram BPA kimyasalı koydular. Doğduklarında, yavruları astıma karşı hassaslaştırmak için yumurta albumini enjekte edildi. Anneleri 10 mikrogram BPA'ya maruz kalan yavru farelerde havayolu problemleri gelişirken, daha düşük dozda BPA'ya maruz kalan ya da hiç maruz kalmayanlarda ise bu sorun görülmedi.

İçerik yayınları