enerji tasarrufu

warning: Creating default object from empty value in /home/temiz/domains/temizsayfa.com/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Elektrikli Eşya Alırken Enerji Tüketim Etiketlerine Bakın!

Elektrikli cihaz üretirken ürünlerin üzerine yapıştırılmış olan enerji tüketim etiketlerine mutlaka dikkat edin. Tümüyle aynı görünen iki ürün arasında bazen açıklanamayan fiyat farkları olabilir. İlk alımları pahallı olabilen bu ürünleri almak sanıldığı kadar kötü bir fikir olmayabilir. Eğer dikkat edilirse çoğunlukla daha pahallı olan ürünler daha fazla teknoloji barındırır hem kalite hem de ekonomi açısından avantajlar sunarlar. Özellikle benzer ürünlere göre uzun vadeli kullanımlarda bakım masrafları ve enerji tüketimi üzerine bir hesap yapılırsa çoğu kez daha ekonomik oldukları sonucuna varabiliriz.

Bu tür ürünler her dakika değiştirebileceğiniz deneyip yanılma lüksünüzün olduğu harcamalar olmadığı için öncelikle ürün ve servisi konusunda iyi bir inceleme yapmanızı öneririz. İnternetten bulabileceğiniz türden bilgiler çoğunlukla işiniz görecektir. Ancak internet bu konuda tuzaklarla da dolu olabilir. Bu yüzden okuduklarınızın teyyidini pratikte de sağlamalısınız. Bazen bir ürünün satıcısı müşteriler ağzından güzel şeyler yazabilmektedir. Dolayısıyla yazılanları mantık süzgecinden geçirmenizde fayda var.

Temiz buzdolabı enerji dostu

Buzdolabını kullanırken alınacak basit önlemlerle enerji tasarrufu sağlanabileceği bildirildi. Daha az enerji harcayan modellerin tercih edilmesi gerektiğini belirten Makine Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Yardımcısı Doç. Dr. Mete Kalyoncu şu uyarıları yaptı:

"Kapı içi manyetik bantlar ve yapışma yüzeyleri ayda bir kez temizlenmeli. Yiyecekler kapalı kaplara konulmalı.

İçerik yayınları