alışverişte tasarruf

Tasarruflu Pil Kullanımı

Teknolojik ciazlar hayatımızın heryanına girdikçe elektrik faturalarımız çok arttı. Fakat bu cihazların çoğunun bir de pil gideri var. Devede kulak demeyin: Hem alışverişte hem de piller için kullanılan toksik maddelerin çevreye verdiği zararlarda pil kullanmı kendi ölçülerine göre azımsanmayacak bir yer tutabiliyor. Tabii pil kulanımı ile ilgili pek çok alternatifimiz olduğu için doğrusunu seçmek bir tasarruf yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada kabaca şarjlı ve şarjsız iki pil tipinden hangisini seçeceğimizi bilmek pil tasarrufu sağlamak için yeterli. Bunun için pillerin özelliklerine göz atarsak şarjlı piller ilk satın alma sırasında çok masraflılar. Fakat yaklaşık 1000 defa şarj edilerek toplam değerde rakiplerini katlıyorlar.

Satın alırken 15-20 katı para öderken 1000 katı bir performans hiç te fena değil. Üstelik her bir şarjı normal pillerin çoğundan daha uzun dayanıyor. Böyle baktığımızda çok avantajlı görünüyorlar. Ancak bu herzaman geçerli olmayabiliyor. Örneğin standart bir tv kumandası için şarjlı pil almak gerçekte son derece anlamsız. Standart bir pil zaten 1 senelik bir dayanım gösteriyor.

Adaptörlerde elektrik tasarrufu

Tasarruf deyince çoğu kez adaptörleri gözden kaçırırız. Genelde ne kadar elektrik harcadığını bilmediğimiz gibi çıkış voltajlarının az olduğundan, insanı çarpacak kadar kuvvetli olmadıklarını bildiğimiz için önemsemeyiz. Bu yüzden de kullanılsın kullanılmasın her türlü cihazın adaptörü fişe takılı olarak durur. Ancak üzerlerinde yazan değerlere bakıp bir de 24 saat boyunca elektrik harcadıklarını düşünürsek pek te küçümsenmeyecek derecede bir enerji sarfıyatı ile karşılaşırız. Çünkü farkında olmasak da adaptörlere bağlı cihazlar çalışmasa bile adaptör elektrik tüketimine ve faturalarınızı şişirmeye devam edecektir.

Günümüzde tasarruflu ampullar sözkonusu olduğunda 8-27 Watt’lık ürünlerle odamızı aydınlatabiliyoruz. En basit adaptörler ise 3-5 Watt elektrik harcamaktalar. Besledikleri cihazlar kompleksleşip büyüdükçe (laptop adaptörleri gibi) sarfiyatları da 12-30 -60 Watt’lara doğru çıkmaktadır. Çoğunlukla sürekli prizde bırakılan küçük tipleri baz alsak bile. Bir ev veya ofiste 2 adet 5 Watt’lık adaptörün harcaması ortalama bir tasarruflu ampul kadar harcamaya neden olmaktadır. Hele o ampulü bütün gün açık bıraktığınızı düşünürseniz.

Elektrikli Eşya Alırken Enerji Tüketim Etiketlerine Bakın!

Elektrikli cihaz üretirken ürünlerin üzerine yapıştırılmış olan enerji tüketim etiketlerine mutlaka dikkat edin. Tümüyle aynı görünen iki ürün arasında bazen açıklanamayan fiyat farkları olabilir. İlk alımları pahallı olabilen bu ürünleri almak sanıldığı kadar kötü bir fikir olmayabilir. Eğer dikkat edilirse çoğunlukla daha pahallı olan ürünler daha fazla teknoloji barındırır hem kalite hem de ekonomi açısından avantajlar sunarlar. Özellikle benzer ürünlere göre uzun vadeli kullanımlarda bakım masrafları ve enerji tüketimi üzerine bir hesap yapılırsa çoğu kez daha ekonomik oldukları sonucuna varabiliriz.

Bu tür ürünler her dakika değiştirebileceğiniz deneyip yanılma lüksünüzün olduğu harcamalar olmadığı için öncelikle ürün ve servisi konusunda iyi bir inceleme yapmanızı öneririz. İnternetten bulabileceğiniz türden bilgiler çoğunlukla işiniz görecektir. Ancak internet bu konuda tuzaklarla da dolu olabilir. Bu yüzden okuduklarınızın teyyidini pratikte de sağlamalısınız. Bazen bir ürünün satıcısı müşteriler ağzından güzel şeyler yazabilmektedir. Dolayısıyla yazılanları mantık süzgecinden geçirmenizde fayda var.

İçerik yayınları